گروه سرمایه گذاری مهر، کارگزار رسمی پروژه های بزرگ منطقه 22 که مفتخر است تجربه فروش بسیار بالا را در کنار متخصصین حرفه ای در این خصوص را برای شما به ارمغان آورده است .

آدرس : منطقه ۲۲ دریاچه چیتگر بلوارجنگلبان میدان موج مجتمع اداری تجاری افتاب طبقه ۶واحد۶۰۱

تلفن تماس : 02144928801 – 02144929027

واتس آپ : 09391793753
ایمیل : info@kargozarimehr.com

مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
 

بلاگ

blank

گروه سرمایه گذاری مهر، کارگزار رسمی پروژه های بزرگ منطقه 22 که مفتخر است تجربه فروش بسیار بالا را در کنار متخصصین حرفه ای در این خصوص را برای شما به ارمغان آورده است .
گروه سرمایه گزاری مهر با برسی دقیق با استفاده از کارشناسان تخصصی خود تمامی پروژه های منطقه 22 را زیر نظر دارد و با گرفتن استعلامات لارم جهت اطمینان خاطر تمامی هموطنان عزیز در محیطی کاملا حرفه ای و مشاوره ی کاملا رایگان اطلاعات کافی را جهت خرید و سرمایه گزاری مناسب با توجه به شرایط پرداخت وسلیقه ی هر خانواده در اختیار شما قرار خواهد داد تا خریدار بتواند با عنایت به خداوند متعال بهترین تصمیم را برای خانه دار شدن خود و خانواده گرفته و بهترین سرمایه گزاری را انجام دهد.

 

سرمایه گذاری ملکی

 

سرمایه گذاری بر روی ملک یکی از قدیمی ترین و البته بهترین انواع سرمایه گذاری بوده و افراد زیادی در این بازار فعالیت می کنند. با توجه به شرایط بازارها در طول زمان بازار مسکن و سرمایه گذاری ملکی جزو کم ریسک ترین بازار ها بوده و با هیجانات سیاسی و تغییر دیگر بازارها نوسانات شدیدی را تجربه نمی کند. این ویژگی در بازار مسکن موجب شده تا سرمایه گذاری در آن همیشه پر رونق و بسیار پرطرفدار باشد.

مزایا:

 • عدم واکنش هیجانی در برابر تغییرات نرخ ارز
 • کم ریسک بودن بازار
 • عدم نیاز به تخصص بالا
 • مصرفی بودن بازار
 • عدم امکان سرقت و امنیت دارایی

سرمایه گذاری ملکی دارای قواعد و اصولی می باشد که توجه به آن ها می تواند سرمایه فرد را در جهت درست پیش برده سودی مضاعف عاید فرد شود. لذا آگاهی از این اصول و بکارگیری آن ها می تواند نقشی تعیین کننده در روند سودآوری سرمایه داشته باشد.

 

اصول سرمایه گذاری ملکی

برای اینکه سرمایه گذاری ما با سود همراه باشد، نیاز است که برخی نکات را در نظر بگیریم. به عنوان مثال چه زمانی برای خرید ملک اقدام کنیم؟ چه ملکی بخریم؟ در کدام منطقه خرید کنیم؟

تمامی این ها سوالاتی است که برای انتخاب بهتر باید از خود بپرسید و با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. در نتیجه می توان موارد زیر را جزو اصولی ترین معیارهای سرمایه گذاری در بازار مسکن دانست:

 • هدف از سرمایه گذاری
 • انتخاب نوع ملک
 • زمان مناسب برای سرمایه گذاری ملکی
 • موقعیت مکانی ملک
 • خرید یا پیش خرید ملک
 • متراژ مناسب ملک
 • مدت زمان لازم برای سوددهی

در زمان سرمایه گذاری می بایست نکات ذکر شده را در نظر داشته و تحقیقات لازم را انجام داده و با صبر و حوصله انتخاب مناسبی داشته باشید. علاوه بر این موارد می توان نکات بسیاری را یادآور شد که برای سرمایه گذاری ملکی باید در نظر بگیریم که در ادامه مقاله به صورت مختصر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

هدف فرد از سرمایه گذاری ملکی

در بازار مسکن خرید ملک با دو هدف متفاوت انجام می شود.

 • خرید ملک با هدف سکونت

اگر فرد با هدف سکونت به دنبال ملک باشد بایستی ابتدا اولویت های فردی و نیاز خانواده را بسنجد و با توجه به آن ها اقدام به خرید کنید. به عبارتی می بایست متراژ ملک، امکانات محله، طبقه، تعداد خواب، دسترسی های ملک و همچنین مسافت لازم برای رسیدن به محل کار را در نظر بگیرد. تمامی این موارد در زمان انتخاب ملک اهمیت یافته و گزینه های موجود را محدودتر خواهد کرد.

اگر سرمایه ای در دست دارید و قصد خرید ملک با هدف سکونت را دارید در هر زمان اقدام کرده و برای خرید تعلل نکنید. اما در صورتی که شرایط برای شما محیا است می توانید سرمایه خود را تقسیم کرده و با اجاره نشینی در ملکی مناسب، باقیمانده بودجه خود را در پروژه های پیش فروش معتبر و مناسب سرمایه گذاری کنید.

 • خرید ملک با هدف سرمایه گذاری

اگر هدفتان از خرید ملک افزایش سرمایه و جلوگیری از کاهش ارزش پولتان باشد، می بایست معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

blank

چه ملکی بخریم؟

زمین، خانه های کلنگی، واحد نوساز و واحدهای چند سال ساخت گزینه های موجود در بازار مسکن هستند که می بایست یکی از آن ها را برگزید. اما در این میان کدام مورد گزینه مناسب تری برای سرمایه گذاری می باشد؟

در بازار مسکن بهترین و پرسودترین گزینه خرید زمین می باشد. اگر با هدف ساخت و ساز اقدام به خرید زمین کرده و پس از ساخت، واحد های آماده را به بازار عرضه کنید می توانید سود بسیار بالایی بدست آورده و سرمایه خود را دو چندان کنید. اما باید توجه داشته باشید که ساخت و ساز ملک تخصص خاص خود را داشته و باید برای این کار توانایی لازم و همچنین بودجه کافی را داشته باشد.

در ادامه می توان خانه های کلنگی را برای سرمایه گذاری توصیه کرد. سرمایه گذاری بر روی خانه های کلنگی همیشه با سود همراه بوده و می تواند آینده خوبی را برای سرمایه شما رقم زند. خانه های کلنگی معمولا با هدف تعمیر و بازسازی و یا تخریب و نوسازی خرید و فروش می شوند. هر دو این موارد سودآرور بوده اما همانطور که گفته شد نیاز به تخصص و بودجه مناسب دارد.

واحدهای آماده معمولا به صورت نوساز و یا چندسال ساخت در بازار وجود داشته و در موارد مشابه، بسته به عمر ساختمان قیمت های آن ها متفاوت می باشد. واحد های آماده هر چه از زمان ساخت آن ها بگذرد قیمت آن ها کاهش خواهد یافت. لذا این موضوع تاثیری منفی در سرمایه شما خواهد گذاشت. اما در نظر داشته باشید که واحد های آماده پر فروش ترین فایل های ملکی بوده و تقاضا برای آن در بازار مسکن بسیار بالاتر از دیگر گزینه ها می باشد.

در مجموع با نکات ذکر شده توصیه می شود شرایط و گزینه های موجود را بررسی کرده و در صورت امکان بر روی زمین و خانه های کلنگی سرمایه گذاری کنید. چرا که این نوع ملاک در کف قیمت خود بوده و افت قیمت ناشی از گذر زمان را نخواهند داشت.

زمان مناسب خرید ملک

در دوره های مختلف بازار مسکن شرایط خرید و فروش و قیمت ها متفاوت بوده و این موضوع تاثیر زیادی در روند سرمایه گذاری ملکی دارد. بهترین زمان برای خرید ملک و سرمایه گذاری دوره های رکود بازار می باشد. چرا که در این زمان میزان عرضه افزایش یافته و در عین حال تقاضا کم می شود. به عبارتی بازار در آرامش قرار داشته و جامعه نیز در تکاپو برای خرید نمی باشند. این ها نشانه هایی است که خریداران باید به آن توجه نشان دهند و بر اساس آن تصمیم به سرمایه گذاری بگیریند. اما باید توجه داشت که در زمان افزایش تقاضا، قیمت ملک به صورت غیر منطقی بالا خواهد رفت و این شرایط زمان مناسبی برای خرید نخواهد بود.

 

موقعیت مکانی ملک

اگر در زمان خرید ملک در مناطق رو به رشد سرمایه گذاری کنید همزمان با رشد منطقه قیمت ملک و سرمایه شما با رشدی مضاعف همراه خواهد شد. رشد تورم و تغییرات بازار در کنار رشد منطقه می تواند سود بسیار خوبی را عایدتان کند. در زمان تصمیم گیری برای خرید ملک دقت داشته باشید که میزان تقاضا در منطقه مورد نظرتان چگونه است و کدام نوع املاک تقاضای بالاتری دارد. اگر با این دید سرمایه گذاری کنید خواهید توانست به راحتی ملک خود را به بازار ارائه کنید. در برخی مناطق واحدهای تجاری و در برخی دیگرملاک بزرگ متراژ و یا واحد های نقلی مورد استقبال قرار می گیرد.

در زمان انتخاب منطقه، محله و موقعیت ملک، علاوه بر رشد منطقه، نوع تقاضای منطقه را نیز در نظر بگیرید.

پیش خرید آپارتمان

در حال حاضر در بازار مسکن تعاونی های مسکن بسیاری را شاهد هستیم که برای ارگان های مختلف فعالیت میکند. تعاونی های مسکن با هدف ساخت خانه با قیمت تمام شده برای اعضا خود مشغول به کار هستند و برای سرمایه گذاری ملکی یکی از بهترین گزینه ها می باشند. پیش خرید ملک از تعاونی های مسکن دارای اصول و قواعدی است که باید با اطلاع از آن ها وارد معامله شد تا بتوان از کلاهبردی ها و مشکلات متعدد آن جلوگیری کرد. اما اگر تعاونی سازنده و پروژه مورد نظر به درستی انتخاب شود موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری ملکی بدست خواهد آمد. چرا که در پیش خرید ملک شما فرصت خواهید داشت تا هزینه های مربوطه را به صورت اقساط پرداخت کرده و پس از مدتی واحد آماده ای را تحویل بگیرید.

فرصت داشتن برای تامین هزینه ها و همچنین بالا رفتن ارزش داراییتان در طول زمان، از بزرگترین مزایای پیش خرید ملک می باشد.

متراژ مناسب ملک

برای سرمایه گذاری ملکی می بایست ملکی را انتخاب کنید که در هر شرایطی به راحتی به فروش برسد. به عبارتی در هر دوره از بازار مسکن تقاضا برای آن وجود داشته و خرید و فروش آن راحت باشد.ملک کوچک متراژ به سبب قیمت پایین تر همیشه مورد تقاضا بوده و حتی در دوران رکود نیز به راحتی می توان اینگونه ملک را فروخت.

برای سرمایه گذاری در بازار مسکن ملک کوچک متراژ به سبب تقاضای بالا برای آن، یکی از بهترین گزینه ها می باشند.

مدت زمان لازم برای سرمایه گذاری

بازار مسکن و سوددهی آن به گونه ای است که نیاز به زمان داشته و در بلند مدت به سودآوری می رسد. لذا باید توجه داشه باشید که با تنها با خرید در زمان مناسب و فروش آن در طولانی مدت خواهید توانست سود مناسبی را بدست آورید.

روش های تشخیص پیش فروش مطمئن و اصولی!!!

امروزه با وجود تبلیغات گسترده‌ی پیش فروش پروژه های ساختمانی و گسترش سطح آگاهی مردم در امر خرید و فروش مسکن ، همچنان بعضی از سرمایه‌گذاران بر سر دو راهی خرید واحد آماده یا پیش خرید مانده‌اند !
یکی از سوالات رایجی که بسیاری از خریداران ملک بدنبال پاسخ آن هستند این است که آیا میتوان به پروژه های پیش خرید اعتماد کرد؟

صنف مشاوران تعاونی ، یکی از مهمترین و تاثیر گذار ترین اصناف در چرخه‌ی اقتصادی هر کشوری هستند که بعنوان امین مالکین و خریداران ، امور کارشناسی ، قیمت گذاری و مشاوره سرمایه گذاری را برای افراد انجام میدهند .
حال شخص مشاور باید به اندازه ای از صحت اطلاعات و داده های خود مطمئن باشد که بتواند برای اتخاذ تصمیم نهایی ، مالک یا خریدار را یاری کند .

اصالت سازنده :

مهم ترین و اساسی ترین فیلتر ، اصالت سازنده است و چیزی که ما از آن بعنوان اصالت یاد می‌کنیم ، در واقع همان رزومه کاری شخص حقیقی یا حقوقی سازنده میباشد .
یکی از بهترین راهکار های شناخت و استعلام رزومه سازنده ، رجوع به سازه های قبلی آن است تا مشتری بتواند با استناد به آن ، تصمیم خود را بگیرد.
اما در بعضی موارد ، سازنده به تازگی آغاز به کار کرده و قصد مطرح شدن خود و تیم همراه خود را دارد ، در این موارد با کاوش در چارت سازمانی و نحوه‌ی مدیریت پروژه و نیروها میتوان بر این موضوع آگاهی یافت.

نوع قرارداد سازنده با خریدار :

یکی دیگر از مهمترین وجوه اطمینان به پیش خرید از سازندگان ، قراردادی است که مابین سازنده و خریداران یا اعضای تعاونی منعقد میشود .
در تعاونی های سازنده ، پیش سندی را در قالب دفترچه مالکیت برای اعضا تنظیم میشود که همان دفترچه ها در دفتر تعاونی قابل نقل و انتقال است .
اگر چنین روال کاری در تعاونی نباشد ، قطعاً خرید از آن به صلاح نیست ،
اما در مورد سازنده های شخصی ، در ابتدا مبایعه نامه پیش فروش بین خریدار و سازنده یا وکیل حقوقی تیم عمرانی در دفتر فروش سازنده تنظیم می‌شود و پس از پیشرفت فیزیکی پروژه و دریافت کد پستی ، اقدام به دریافت کد رهگیری برای واحد میکنند

نوع سازه و مهندسی ساخت :

اصول فنی و مهندسی پروژه شاید از حوزه ‌ی کاری مشاورین خارج باشد و طبیعتاً بسیاری از خریداران نیز دانش کافی در زمینه‌ی ساخت و ساز ندارند ، اما خب بررسی نوع سازه و شکل سخت کار دشواری نیست !
انواع سازه های ساختمانی / جذابترین مجله‌ی مسکن
در گذشته بیشتر از سازه‌ی بتنی استفاده میکردند و هنوز هم بسیاری از سازندگان و مهندسان به سازه بتنی اعتقاد دارند اما در چند سال اخیر خصوصا در صنعت برج سازی ، از اسکلت فلزی پیچ و مهره استفاده میکنند که هم دربرابر زلزله مقاومت بهتری از خود نشان میدهد و هم مقرون به صرفه تر است .

موقعیت مکانی :

با اینکه موقعیت مکانی صرفا تاثیر مستقیمی بر اطمینان به پروژه های پیش خرید ندارد اما موقعیت مکانی و تراکم خانه های نوساز در اطراف پروژه میتوانند به شما کمک کنند .

نحوه‌ی مدیریت بر ساخت پروژه :

اکثر پروژه های ساختمانی در سه صورت مشارکتی ، مدیریت پیمان یا روش سنتی ساخته میشوند .
اینکه پروژه‌ی مد نظر شما به کدام صورت ساخته می‌شود امر مهمیست زیرا در هر روش سرعت پیشبرد پروژه و کیفیت ساخت نهایی متفاوت است .
در حال حاضر اکثر پروژه های ساختمانی بصورت مدیریت پیمان ساخته میشود ، به این صورت که مدیر عامل به نمایندگی از هیأت مدیره تعاونی برای هر بخش از ساختمان پیمانکار متخصص در آن بخش را انتخاب میکند و طبق مفاد قرارداد خواستار پیشرفت کار و کیفیت مطلوب است .

موقعیت پروژه در بازار و در مقایسه با فرصت های دیگر :

با کمی جستجو و یا تماس با مشاورین تعاونی متخصص و کار بلد در منطقه ، میتوان جایگاه آنرا در مقایسه با سایر پروژه ها در بازار ارزیابی کرد .
بدون شک پروژه ای که تمام شرایط بالا را داشته باشد و بتواند تمامی این آزمون ها را پاس کند ، قابل اعتماد و مطمعن است و به طبع جایگاه ویژه ای در بازار دارد و در چنین حالتی براحتی نمیتوان مورد دیگری را در ذهن خریدار ، جایگزین این پروژه کرد .

در نهایت و مهمترین پل ارتباطی و عامل تاثیرگذار در خرید شما ، مشاور شماست ،
یک مشاور کار بلد و امین که ضمن آگاهی از حساسیت موقعیت شغلی و شناخت کامل نسبت به منطقه و پروژه های آن ، دارای هوش تحلیلی باشد تا براحتی بتواند پروژه های منطقه را باهم مقایسه کند و طبق معیارهای دریافتی از خریدار ، بهترین و مناسب‌ترین پیشنهاد ممکن را به او معرفی کند .

پیش فروش ساختمان

پیش فروش ساختمان یا اپارتمان امروزه یکی از معاملاتی که افراد در هنگام انعقاد آن، دچار نگرانی و اضطراب و واهمه از ضرر و زیان های احتمالی می شوند، معاملات مربوط به املاک است که اتفاقا نگرانی به جایی هم هست به خصوص زمانی که در بازار مسکن اختلال و یا نوساناتی هم پیش بیاید.

به ویژه آن که درهنگام عقد بیع باید مورد خرید و فروش به صورت فیزیکی آماده و موجود باشد اما در پیش‌فروش ساختمان، ملک مورد نظر هنوز آماده نشده و همین مسئله همیشه یکی از دغدغه های افراد در چنین معامله ای بوده است.

بر مبنای همین نگرانی ها بود که قانون گذار به درستی درسال ۱۳۸۹ قانون پیش فروش ساختمان ها را تدوین و تصویب نمود.

قرارداد پیش فروش ساختمان و طرفین آن

هر قراردادی با هر عنوان که به موجب آن، مالک رسمی زمین (پیش‌فروشنده) متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و واحد ساختمانی مذکور با هر نوع کاربری از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش‌خریدار) درآید از نظر مقررات، « قرارداد پیش‌فروش ساختمان» محسوب می‌شود.

در قرارداد پیش فروش ساختمان دو طرف قرار دارند: پیش فروشنده و پیش خریدار. افراد زیر می توانند در چهارچوب  قانون و قراردادی که به‌موجب آن زمینی در اختیارشان قرار می‌گیرد اقدام به پیش‌فروش ساختمان نمایند:

۱ـ سرمایه‌گذارانی که در ازاء سرمایه‌گذاری از طریق احداث بناء بر روی زمین متعلق به دیگری، واحدهای ساختمانی مشخصی از بناء احداثی بر روی آن زمین، ضمن عقد و به‌موجب سند رسمی به آنان اختصاص می‌یابد.
۲ـ مستأجرین اراضی اعم از ملکی، دولتی، موقوفه که به‌موجب سند رسمی حق احداث بنا بر روی عین مستأجره را دارند.

 

در غیراین‌صورت برای بار اول تا یک‌سال و برای بار دوم تا دو سال تعلیق پروانه کسب و برای بار سوم به ابطال پروانه کسب محکوم می‌شوند.

 

در قرارداد پیش فروش ساختمان باید به چه نکاتی توجه شود؟

مشخصات طرفین:

مشابه هر قرارداد دیگری باید مشخصات طرفین در اسناد پیش‌فروش ساختمان ثبت شود.  درپیش‌فروش ساختمان باید روشن شود فردی که با عنوان پیش‌فروشنده حاضر به فروش ملک شده صاحب سند است یا سازنده‌  ملک  این احتمال نیز وجود دارد که فروشنده در واقع خودش فردی باشد که قبلا ملک را پیش‌خرید کرده بوده است.

مشخصات ملک

مانند هر قرارداد دیگری باید جزئیات مورد معامله در این معامله نیز کاملا شفاف شود. از آنجایی که در پیش‌فروش ساختمان مورد معامله هنوز به صورت کامل وجود خارجی ندارد، باید مشخصات و جزئیات دقیقی که براساس آن خریدار تصمیم گرفته و ملک نهایی را تحویل می‌گیرد، به صورت کامل درج شود.

این مشخصات و جزئیات شامل موارد زیر است:

 • موقعیت مکانی
 • تعداد طبقات و واحدها
 • شماره طبقه و واحد
 • متراژ واحد و تعداد اتاق‌ها
 • نوع کاربری
 • پارکینگ و انباری
 • سیستم سرمایش و گرمایش
 • نمای ظاهری و بیرونی ساختمان
 • مصالح به کار رفته
 • مشخصات و جزئیات دکوراسیون داخلی مانند کابینت
 • زمان تحویل
 • خسارات، تضمینها و قرارداد بیمه‌ای، تغییر قیمت و تغییر مشخصات مورد معامله

شرایط  تسویه‌ بهای ساختمان

از آنجایی که در پیش‌فروش ساختمان معمولا زمان تحویل براساس شرایط موجود و اعلام سازندگان و سرمایه‌گذاران به صورتی زمانی در آینده مشخص می‌شود، بنابراین بهای ساختمان به صورت مرحله به مرحله و اقساطی پرداخت می‌شود.

در نتیجه باید به صورت کاملا شفاف مشخص شود که چه مبالغی در چه تاریخ‌هایی باید در کدام مرحله از کار پرداخت شود. براساس قانون پیش فروش ساختمان هنگام عقد قرارداد در دفاتر اسناد رسمی باید حداقل ۱۰ درصد قیمت کل پرداخت شود.

مابقی مبلغ که قرار است به صورت اقساطی از سوی پیش‌خریدار به پیش‌فروشنده پرداخت شود باید در تاریخ‌های مشخص براساس میزان پیشرفت کار باشد.

موعد تحویل ساختمان

بی‌شک یکی از مهمترین موضوعاتی که در پیش‌فروش ساختمان  باید به درستی مشخص شود، زمان تحویل ساختمان است.

سازندگان ساختمان‌ها قطعا زمانی را برای اتمام نهایی پروژه در نظر گرفته‌اند که باید هنگام تنظیم قرارداد در دفتر اسناد رسمی آن را درج کنند تا زمان انتقال قطعی سند نیز براساس آن مشخص شود.

چنانچه پیش‌فروشنده در تاریخ مقرر در قرارداد واحد پیش‌فروش‌شده را تحویل پیش‌خریدار ندهد و یا به تعهدات خود عمل ‌ننماید مکلف است به شرح زیر جریمه تأخیر به پیش‌خریدار بپردازد مگر این‌که به مبالغ بیشتری به نفع پیش‌خریدار توافق نمایند.

البته اجراء مقررات این ماده مانع از اعمال خیارات برای پیش‌خریدار نیست.
درصورتی که واحد پیش‌فروش‌شده و بخش‌های اختصاصی نظیر توقفگاه (پارکینگ) و انباری در زمان مقرر قابل بهره‌برداری نباشد، تا زمان تحویل واحد به پیش‌خریدار، معادل اجرت‌المثل بخش تحویل‌نشده

 • درصورت عدم انجام تعهدات در قسمتهای مشاعی، روزانه به میزان نیم‌درصد (۵/۰%) بهای روز تعهدات انجام‌نشده به میزان قدرالسهم پیش‌خریدار

 

 • درصورت عدم انجام تعهدات در قسمتهای خدمات عمومی ن از قبیل خیابان، فضای سبز، مساجد، مدارس و امثال آن روزانه به میزان یک در هزار بهای روز تعهدات انجام شده به میزان قدرالسهم پیش‌خریدار

 

 • درصورت عدم اقدام به موقع به سند رسمی انتقال، روزانه به میزان یک در هزار مبلغ قرارداد.

متراژ ساختمان

یکی دیگر از مواردی که معمولا در پیش‌فروش ساختمان موضوع مناقشه میان پیش‌فروشنده و پیش‌خریدار بوده و مشکلات بعدی را رقم زده، متراژ و مساحت ساختمان است. از آنجایی که معمولا متراژ نهایی با توجه به شرایط نسبت به آنچه در مرحله‌ی اول پیش‌فروش ساختمان اعلام می‌شود، تفاوت دارد بنابراین قانون در این بخش نیز ضوابط شفافی دارد.

اگر میزان اختلاف مساحت تا ۵ متر باشد مشکلی نیست و هیچکدام از طرفین معامله نمی‌توانند اعتراضی داشته یا قرارداد را فسخ نمایند.

اما اگر محل اختلاف بیش از ۵ متر باشد، آنگاه پیش‌خریدار می‌تواند درخواست فسخ معامله را بدهد یا اینکه برای پرداخت مبلغ بیشتر توافق کنند.

در نهایت پیش‌فروشنده باید خسارات وارده به پیش‌خریدار را جبران کرده یا با او توافق کند. در تمامی مواردی که به دلیل تخلف پیش‌فروشنده، پیش‌خریدار حق فسخ خود را اعمال می‌نماید، پیش‌فروشنده باید خسارت وارده را بر مبناء مصالحه طرفین یا برآورد کارشناس مرضی‌الطرفین به پیش‌خریدار بپردازد.  

درصورت عدم توافق طرفین، پیش‌فروشنده باید تمام مبالغ پرداختی را براساس قیمت روز بناء، طبق نظر کارشناس منتخب مراجع قضائی همراه سایر خسارات قانونی به پیش‌خریدار مسترد نماید.

 

نحوه تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان

قرارداد پیش‌فروش و نیز قرارداد واگذاری حقوق و تعهدات ناشی از آن باید از طریق تنظیم سند رسمی نزد دفاتر اسناد رسمی و با درج در سند مالکیت و ارسال خلاصه آن به اداره ثبت محل صورت گیرد. اما پیش از آن برای تنظمی قرارداد می بایست مدارک زیر را داشته باشید :

 • سند رسمی مالکیت یا سند رسمی اجاره با حق احداث بناء یا قرارداد رسمی حاکی از این‌که مورد معامله در ازاء سرمایه‌گذاری با حق فروش از طریق احداث بناء بر روی عرصه به پیش‌فروشنده اختصاص یافته است.

 

 • پروانه ساخت کل ساختمان و شناسنامه فنی مستقل برای هر واحد

 

 • بیمه‌نامه مربوط به مسؤولیت: پیش‌فروشنده در قبال خسارات ناشی از عیب بناء و تجهیزات آن و نیز خسارات ناشی از عدم رعایت ضوابط قانونی، در برابر پیش‌خریدار و اشخاص ثالث مسؤول است و باید مسؤولیت خود را از این جهت بیمه نماید.
 • چنانچه میزان خسارت وارده بیش از مبلغی باشد که از طریق بیمه پرداخت می‌شود، پیش‌فروشنده ضامن پرداخت مابه‌التفاوت خسارت وارده خواهد بود.

blank

قرارداد ملکی مطمئن

بااین شرایط قراردادملکی رو هواست

نکته مهم:استعلام های  اولیه هنگام معامله ازجمله تطبیق مدارک مالکیت مالک وسند ملک جای خودشون رودارن.

توصیه ما به شما اینکه:

حتی الامکان سعی کنید تاقبل از انتقال ثمن معامله به فروشنده حداقل بخشی ازاین استعلامات رو گرفته باشین.

به منظور مشخص شدن وضعیت مالکیت فروشنده واینکه ملک دررهن یابازداشت است یاخیر.

هرمعامله ای که ملک اون دارای سند رسمی باشه نیاز به استعلام ازمراجع قانونی داره.

طبق ماده 22و 47قانون ثبت املاک واسنادکشور معاملات مسکن باید در دفترخانه اسنادرسمی ثبت بشن.

ولی برای انتقال سند وهم برای اطمینان ازصحت مالکیت فروشنده وملک به3نفراستعلام نیازداریم .

که درادامه به اونها می پردازیم

استعلام شهرداری

به منظور تسویه حساب عوارض نوسازی و جریمه های احتمالی میزان تراکم وپیشروی استعلام شهرداری یکی از استعلام های لازم است.

استعلام اداره مالیات

به منظور تسویه بدهی مالیلت های احتمالی قبلی یاممنوع المعامله بودن فروشنده این استعلام لازم است.

استعلام اداره ثبت

به منظور مشخص شدن وضعیت مالکیت فروشنده واینکه ملک دررهن یابازداشت است یاخیر.

حق باشماست فسخ کنید

اگرکه قیمت ملک را بیشتراز قیمت واقعی بگویند وبهترازانچه که هست نشان دهند حق دارید فسخ کنید.

اگرفروشنده درموعد مقرر ملک را تحویل نداد وتاریخ را مکررا جابه جاکرد حق دارید فسخ کنید.

اگرتقلبی دراعلام متراژ ملک دیدید یاعیبی که پنهان شده بود حق دارید فسخ کنید.

اگر زود متوجه شدید که ملک در طرح بازسازی شهرداری یاتعریض معابر شهرداری قراردارد حق دارید فسخ کنید.

اگرخریدار نتوانست درموعد مقرر تسویه کند وقصد خیری نداشت حق دارید فسخ کنید.

معامله بااین 3نفرممنوع

محجورین:محجورکسی است که از تصرف دراملاک خود منع شده شما میتوانید باقیم یاامین آن ها معامله کنید.

مثل شخص صغیر افراد غیررشید ویاشخص مجنون.

تاجرینی که ورشکست شدند

ورشکستگی درقانون تجارت زمانی که تاجر ازپرداخت تعهدات خود عاجزشود به دلیل دررهن بودن این دارای واملاک نتوتند تعهدات خود را انجام بدهد.

محکومینی که دردادگاه هستند

مراجعه کنندگان قضایی مسائل قانونی به طورکلی ممنوع المعامله هستند واموال آن ها توقیف می شود.که به سبب بدهی ویا مسائل قانونی به طور کلی ممنوع المعامله هستند واموال آن ها توقیف می شود.

سلام،نیاز به مشاوره دارید؟